YouTube'da gelişme taktikleri!

YouTube

YouTube, günümüzde yediden yetmişe herkesin kullandığı bir platform. Eğlenceden bilgiye her kategoride videolar barındıran YouTube'da içerik üretmek isteyen kişiler oldukça fazla. Peki, YouTube'da kendinizi daha çok ilerletmenin yolları neler?


1. Özgün olun. Her platformda olduğu gibi YouTube'da da özgün ve farklı olmak oldukça önemli. Kendi tarzınızı yaratarak daha fazla kitleye erişmek için farklı içerikler üretmeli, yaratıcı olmalısınız. Ya da slime videoları çekin, size kalmış.

2. Trendleri takip edin. Trend videolar, YouTube'da oldukça ilgi çeker, bir anda patlar ve gelişme yolunda önemli bir adım sağlar. Trend olan içerikleri takip ederek kanalınıza hit çekebilirsiniz. Fakat hangi trendi çekeceğiniz hakkında akıllıca bir seçim yapmanızı öneririm.

3. Yabancı YouTuberları takip edin. YouTube Türkiye'deki birçok akım yabancı YouTuberlardan esinlenerek yapılıyor. Yabancı YouTuberların çektiği videolardan esinlenerek yeni içerikler üretebilirsiniz. Buna en iyi örnek bir dönemin diss furyasıdır. Önce yabancı Youtuberlar çekmiş, sonra Türkiye'ye gelmiştir

4. Etiketlere önem verin. YouTube'da sizin videonuzun arama sonuçlarında daha önde çıkması için etiketler önemlidir. Videonuzla alakalı terimleri etiket olarak eklerseniz videonuzun bulunabilirliği artacaktır. Ayrıca etiketleri hazır olarak oluşturan keywordtool.io ve ubersuggest sitelerinden yararlanabilirsiniz.

5. Etkileşim alın. YouTube'da etkileşim almak oldukça önemlidir. Yorum, beğeni,videonuzun paylaşımı, kazandırdığı abone ve izleyicilerinizin videoda ne kadar durduğu gibi etmenlerle gerçekleşir. Etkileşimi artırmak için videolarınızda abonelerinize soru sorarak yorum yapmaya itebilirsiniz. Ayrıca video aralarında videonuzu paylaşmalarını beğenmelerini hatırlatmakta fayda var. Bu sayede YouTube, videonuzun sahte izlenme olmadığını anlayacak ve etkileşim arttıkça üst sıralara çıkaracaktır.

6. Küçük resimlere özenin. Küçük resimler, kullanıcıların ilgisini çekmekte oldukça faydalı bir araçtır. YouTube'da küçük resimlerinizin tasarımına özen gösterek kullanıcıların ilgisini videonuzda toplayabilirsiniz.

7. Bir partner şirketine(MCN) katılın. Partner şirketleri, YouTube kazancınızın cüzi bir miktarını alarak YouTube'da size oldukça destek olurlar. Destek oldukları kısımlara örnek veremeyeceğim çünkü her partner şirketi çok iyi değildir. Katılmadan önce iyice düşünüp araştırmakta fayda var. Ayrıca yakında yayınlayacağım "En iyi partner şirketleri" yazısını okuyarak en iyi ve güncel olarak bulunan partner şirketlerinden az çok haberdar olabilirsiniz.

8. Tarayıcı eklentilerini kullanın. YouTube ile ilgili birçok detayı ve yardımı size sunabilecek tarayıcı eklentilerini kullanmakta fayda var. Ben size VidIQ ve TubeBuddy'yi öneriyorum. VidIQ'da videonuzun etiketlerini, videonuz ile ilgili önerileri, etkileşim ve beğeni oranı gibi birçok şeyi öğrenebilirsiniz. TubeBuddy ise videolu derslere ve önerilere sahip. İngilizceniz iyiyse işinize çok yarayacaktır. Ayrıca iki eklenti de iyi araçlara sahipler.